Jak podvědomé vzorce sabotují tvůj zdravý životní styl – a co s tím?
Apr 25, 2025
“Dneska budu jíst zdravě!” říkáš si možná každé ráno. Hned ráno si s dobrou vírou dáváš slib, že dneska to fakt vydržíš a tu čokoládu si nedáš! Jenže pak přijde stres, shon, vyčerpání... a ty najednou zjišťuješ, že bezmyšlenkovitě saháš právě po čokoládě, pizze nebo něčem "zakázaném" - prostě nedokážeš a vlastně ani nechceš odolat. A pak přichází výčitky a frustrace. "Zase jsem to nezvládla.." Ale co když ti řeknu, že problém není v tobě, ale spíš ve tvých podvědomých vzorcích?
Tvoje mysl je totiž jako počítač. Programy, které sis do ní uložila (často už v dětství, nejvíce do 7 let věku), teď ovládají tvé chování, aniž by sis to uvědomovala. A bohužel – některé z nich tě můžou sabotovat a být pro tebe spíš přítěží. Ale dobrá zpráva je, že tyto vzorce a programy můžeš přepsat. Pojďme se na to podívat.
Jak vznikají podvědomé vzorce kolem jídla a těla?
Často si toho nejsme vědomy, ale už od dětství nasáváme nekriticky pravidla a přesvědčení, která nás formují. Učíme se je od rodičů, učitelů, médií nebo společnosti, ve které vyrůstáme. Často ani netušíme, že některá z těchto přesvědčení v sobě neseme celý život, třeba taková nejčastější:
- "Musím dojíst všechno na talíři." – Hlavně neplýtvat! (možná doplněné o větičku: Víš, co by za to děti v Africe daly?!) - Jídlo se stává povinností, ne radostí, odpojujeme se od signálů našeho těla.
- "Sladkosti jsou za odměnu." – Emoční spojení mezi jídlem a odměnou může vést k přejídání. Odměňujeme se za splnění úkolu, zvládnutí náročného dne, ale třeba i za to, že jsme byly cvičit.
- "Hubnutí znamená hladovění a disciplínu." – Přesvědčení, že zdravý životní styl je plný zákazů a utrpení, může vést k neustálým dietním cyklům a neochotě k trvalé změně
- “Jídlo je láska!” - V dětství jsme si spojili určité jídlo s příjemnými pocity a chceme se k nim vracet - třeba koláče od milované babičky, zmrzlina na výletě, chipsy a pohodička. A tak v dospělosti plníme prázdnotu a nenaplněné potřeby právě jídlem.
Příběh Martiny
Martina, úspěšná podnikatelka a máma dvou dětí, mi jednou řekla: "Vždycky jsem si myslela, že se prostě musím víc snažit, že mám slabou vůli, a proto mi nejde zhubnout. Ale čím víc jsem se snažila držet dietu a jíst podle pravidel, tím víc jsem se přejídala. Každý stres v práci nebo doma končil nočními nájezdy na ledničku. Až když jsem pochopila, že mě řídí naučené vzorce z dětství – třeba že sladké znamená odměnu nebo že nesmím plýtvat jídlem – dokázala jsem to změnit."
Přejídání a stres spolu úzce souvisí – a právě pochopení podvědomých vzorců a svého chování vůči jídlu ti může pomoci z tohoto bludného kruhu vyskočit.
Jak poznáš, že tě vzorce sabotují?
Nejsi si jistá, jestli tě podvědomé vzorce ovlivňují? Odpověz si na tyto otázky:
- Stále se motáš v kruhu diet a přejídání?
- Víš o výživě první poslední, ale stejně nezvládáš jíst tak, jak bys chtěla?
- Máš pocit, že jídlo je tvůj únik od stresu, únavy nebo nudy?
- Říkáš si věty jako: "Nemám pevnou vůli." nebo "Já nikdy nebudu spokojená se svým tělem."?
- Bereš jídlo jako odměnu, útěchu nebo naopak trest?
Pokud ses v některém z těchto příkladů poznala, je pravděpodobné, že ti podvědomé vzorce brání v dosažení zdravého vztahu k jídlu a tělu. Sebesabotáž v jídle je také častým důvodem, proč se ženám nedaří zhubnout.
Jídlo by nemělo být nepřítel ani terapie. Jak najít rovnováhu?
Kolikrát jsi se přistihla, že jíš ne proto, že máš fyzický hlad, ale protože jsi smutná, frustrovaná, vyčerpaná nebo naopak oslavuješ nějaký úspěch? Nemáš hlad, ale dojídáš, “aby se to nevyhodilo”? Nebo třeba jíš, protože je čas oběd nebo protože jedí ostatní? Abys neodmítala jídlo a nemusela poslouchat komentáře? Jídlo už není jen zdroj živin, ale plní spoustu dalších funkcí, je i náplastí na emoce, berličkou k tomu se cítit líp. A stejně tak může bý jídlo bolavou součástí našeho života, naším nepřítelem, něčím, co pořád řešíme, čím jsme až posedlí, čemu nedokážeme odolat a kolem čehož cítíme obrovskou vinu.
Nejde o pevnou vůli nebo o to být vždy perfektní a jíst jen na hlad, jde spíš o pochopení, co tě k určitému chování vůči jídlu vede. Dávali Ti v dětství rodiče za odměnu sladkosti? Nebo Tě trestali jejich odepřením? Pokud si zakazuješ "špatné" potraviny a snažíš se ovládat silou vůle, paradoxně to může vést k tomu, že na ně budeš mít ještě větší chuť. Klíčem je vytvořit si zdravý vztah k jídlu, kde není nic "zakázaného", ale kde se učíš naslouchat a rozumět svému tělu.
Jak na to? Budeme to společně probírat na minikurzu Zkroť emoční hlad, přihlásit se můžeš zdarma níže. Co můžeš udělat už teď?
Jak přepsat staré vzorce a vytvořit nové?
- Uvědom si je – Všímej si, co si o jídle a těle říkáš. Jsou to tvoje vlastní myšlenky, nebo sis je někde převzala? Piš si je do deníku a sleduj, kdy se nejčastěji objevují.
- Otestuj je – Jsou opravdu pravdivé, nebo jsou jen starými programy, které už neslouží? Je pro Tebe nějakým způsobem benefitní mít tato přesvědčení, prospívají ti? Pokud ne, je čas zpochybnit staré vzorce, pokaždé když se objeví.
- Přepiš scénář – Nahraď negativní myšlenky novými, podporujícími. Například místo "Nemám pevnou vůli" si řekni "Naslouchám svému tělu a dávám mu to, co potřebuje". Psychologie hubnutí ukazuje, že právě změna mentálního nastavení je klíčem k dlouhodobému úspěchu.
- Zaváděj malé změny – Velké změny začínají malými kroky. Vnímej hlad a sytost bez soudů. Nauč se rozpoznávat emoční a fyzický hlad a místo automatického sáhnutí po jídle se zastav a zeptej se sama sebe: "Co teď opravdu potřebuji?" Možná je to odpočinek, objetí nebo pár minut klidu.
Ale hlavně! Buď sama k sobě laskavá! Pokaždé, když se něco nepovede podle Tvých představ, zkus se na to dívat jako na zkušenost, která ti může pomoci opět lépe porozumět sama sobě a příště to zkusit lépe. A naopak, když se ti daří, neber to jako samozřejmost a oceň se, poděkuj sama sobě, že se snažíš!
Cesta je cíl!
Chceš se dozvědět víc? Přidej se na minikurz!
Tahle změna začíná porozuměním. Na bezplatném minikurzu Zkroť emoční hlad se podíváme na to, jak podvědomí ovlivňuje tvé návyky – a jak ho přenastavit. Motivace ke zdravému životnímu stylu totiž není jen o disciplíně, ale o změně vnímání jídla a sebe sama.
Rezervuj si místo zdarma a udělej první krok ke zdravějšímu vztahu k jídlu a sobě samé! TADY.
Nečekej na "správný okamžik" – ten správný okamžik je teď.
Těším se na Tebe! 💛
Zůstaň ve spojení a nenech si útéct žádný článek nebo tipy, jak na udržitelné hubnutí a vyrovnaný vztah k jídlu a tělu!
Přihlaš se k odběru newsletteru, Tvé informace jsou u mě v bezpečí a slibuji, že Tě nezahltím. V každém e-mailu máš možnost se odhlásit.